Jogurt

jedloJogurt

Na recept potrebujeme:

4l čerstvého mlieka, 1 téglik živého jogurtu (čerstvý biely jogurt), hrniec s dvojitým dnom (alebo so zosilneným dnom) s pokrievkou, 6 ks pohárov 0,7 l s viečkami sterilizovaných vriacou vodou, malý pohárik s viečkom, veľmi čistý sterilný, teplomer s rozsahom -10 až 110 °C 1 ks cestovná chladnička (možno použiť rúru s reguláciou, ale len pod stálym dohľadom).

Ako na to:

Pripravíme si hrniec s pokrievkou s objemom niečo cez 4 litre. Použijeme hrniec s dvojitým dnom a vodou, alebo nerezový hrniec so silným hliníkovým dnom, ktoré rozvedie teplo a zabráni tak pripaľovaniu mlieka v mieste s najvyššou teplotou. Možno tiež improvizovať a použiť vodný kúpeľ.

Vlejeme do hrnca studené čerstvé mlieko, vložíme teplomer a priklopíme. Vodu v spodnom hrnci privedieme k varu. Pokračujeme v zahrievaní na strednom ohni kým teplota nedosiahne 85-90 °C. Ak používame hrniec s dvojitým dnom, nebudeme pravdepodobne musieť mlieko miešať, ale je treba strážiť vodu v spodnom hrnci aby varom nepretiekla. Ak používame normálny hrniec, mlieko často miešame, aby sa nepripálilo. Pokiaľ práve nemiešame, necháme hrniec prikrytý. Keď teplota dosiahne 85 °C, odstavíme hrniec z platne a postavíme ho pomaly do studenej vody. Občas premiešame kým teplota neklesne pod 55 °C.

Medzitým čo mlieko chladne, pripravíme si 1 téglik aktívneho jogurtu do dvakrát väčšej odmerky. Ako štartér je možné použiť neotvorený jogurt z predchádzajúcej výroby alebo čerstvo kúpený biely jogurt. Rozmiešame jogurt čistou vidličkou, pridáme rovnaké množstvo mlieka s teplotou 55 °C a zamiešame. Uistíme sa, že teplota ochladeného mlieka je nižšia ako 55 °C. Vmiešame pripravený štartér do mlieka, dôjde k jeho naočkovaniu mliečnou baktériou. Teplota zmesi môže klesnúť na teplotu okolo 50 °C. Rozšľaháme zmes, aby došlo k dokonalému premiešaniu.

Rovnomerne rozdelíme naočkovanú zmes (stále 50 °C) do štyroch litrových pohárov (dôkladne sterilizovaných a osušených) a jedného menšej pohára. Všetky prikryjeme čistým viečkom. Malý pohár bude slúžiť ako štartér pre výrobu ďalšieho jogurtu či syra. Umiestníme naplnené poháre do „inkubátora“ (cestovnej chladničky), pridáme trochu 50 °C teplej vody, tak aby boli poháre potopené a aby viečka boli nad hladinou. Pohárik so štartérom musíme podložiť, aby jeho viečko bolo tiež nad hladinou vody. Umiestníme „inkubátor“ na teplé miesto. Necháme všetko v pokoji, inak jogurt správne nezgelovatie.

Jogurt je hotový zhruba za tri hodiny, pokiaľ jeho teplota neklesla pod 40 °C Označíme každý pohár dátumom výroby a uschovávame ho v chladničke pri 4 °C. Aby sme zabránili kontaminácii štartéra, pohár otvoríme až pri výrobe ďalšej várky. Výsledný jogurt je ľahký a jemný. Takto nám môže vydržať až mesiac. Ak chcete vyrobiť jogurt krémovejší, inkubujte dlhšie a udržujte teplotu blízko 50 °C pridávaním teplej vody do inkubátora.

Pridaj komentár