Stifádo

Stifádo

Na recept Stifádo potrebujeme:

800g hovädzieho mäsa (pliecko, krkovičky), 3.8 dl červeného vína, 2 bobkové listy, celá škorica, 2 klinčeky, 80 dkg šalotky, 4 strúčiky cesnaku, 30 dkg paradajok, 6 PL olivového oleja, 1/2 lyžičky práškového cukru, soľ, rímska rasca, mleté čierne korenie.

Postup na recept:

Hovädzie mäso (ale hodí sa aj zajačie a králičie) nakrájame na kocky asi 5 cm veľké, v miske mäso zalejte červeným vínom a pridáme bobkový list, škoricu a klinčeky. Mäso 24 hodín marinujeme v chladničke.

Po 24 hodinách olúpeme šalotky a cesnak. Olúpeme aj paradajky, odstránime stopky a dužinu nakrájame na kocky. Mäso necháme odkvapkať, víno a korenie dáme bokom. Rozpálime olivový olej a mäso v ňom pri vysokej teplote po všetkých stranách opečieme, potom ho vyberieme. Na tuku osmažíme do zlatista šalotky vcelku a cesnak. Primiešame paradajky, štipku rímskej rasce a všetko 2-3 minúty podusíme. Mäso aj so šťavou, ktorú pustilo, dáme späť do hrnca. Prilejeme víno s korením a osolíme, pridáme cukor a korenie. Mäso pod pokrievkou minimálne hodinu (a viac) za slabej teploty dusíme. Opatrne miešame, aby šalotky zostali celé. Podľa uváženia prilejeme trocha vody. Hotové Stifádo podľa potreby dochutíme a hneď servíruje (najlepšie s bielym pečivom, opekané zemiaky sú tiež v poriadku).