Kari rizoto

Kari rizoto

Na Kari rizoto potrebujeme:

400g kuracieho mäsa, 60g cibule, 40g oleja, 250g miešanej zeleniny (mrkva, hrášok, karfiol), 600g dlhozrnnej ryže, 1ČL kari korenia, 100g nastrúhaného syra.

Postup na recept:

Ryžu premyjeme a uvaríme spolu s kari korením v osolenej vode. Kuracie mäso nakrájame na menšie kúsky. Cibuľu nakrájame a opečieme na oleji do zlatista. Pridáme mäso a krátko opečiema na pripravenej cibuľke, pridáme zeleninu a podusíme do mäkka. Nakoniec vmiešame uvarenú ryžu a rizoto osolíme, prípadne ešte dochutíme kari korením. Posypeme strúhaným syrom a podávame.

Niečo o karí:

Karí (-kodifikovaný tvar) alebo kari (angl. curry) je zmes viacerých druhov ostrého korenia najmä indického pôvodu používaná na prípravu pokrmov.

Pôvodne to je tamilské označenie pokrmu, ktoré pripomína ragú, teda kúsky mäsa, ryby alebo zeleniny v omáčke; v tomto význame je pojem dnes rozšírený v celej Indii. Počas koloniálnej nadvlády však Briti začali tento pojem používať pre korenie, ktoré sa na prípravu tohto pokrmu používa. Keď sa toto korenie dostalo do Európy, ostalo toto nesprávne označenie. V Indii a celej juhovýchodnej Ázii sa dodnes týmto pojmom rozumie iba pokrm, korenie sa označuje ako masálá (ako kari sa vyrába len pre export).

Zdroj: sk.wikiipedia.org