Ovocná pochúťka z Tofu

Ovocná pochúťka z Tofu

Na recept pochúťka z Tofu potrebujeme:

1 kocka bieleho tofu, 2 banány, 2 kiwi, 2 jablká, za hrsť sušených hrozienok, 1 PL medu prípadne javorového sirupu.

Ako na recept pochúťka z Tofu:

Tofu, banány a jablká nakrájame na kocky, pridáme vopred namočené hrozienka a na kocky nakrájané kiwi. Všetko spolu zamiešame s pridaním med alebo javorový sirup. Dáme na pol hodinku do chladničky, aby tofu absorbovalo chute všetkých prísad a podávame ozdobené mätou. Môžme dochutiť škoricou. Ovocie môžme meniť podľa sezóny. Chuť tofu tu úplne zanikne a ovocná dobrota vyzerá ako tvarohová. Dobrú chuť!

O tofu:

Tofu alebo tófu (jap. 豆腐 – tófu) je jedlo vyrábané zrážaním sójového mlieka pomocou solí (sadra), enzýmov alebo kyselín. Jednotlivé zrážadlá obohacujú nimi vyrobené tofu o špecifické látky. V niektorých publikáciách sa stretneme aj s variantmi názvu toufu alebo tou-fu.

Pôvod:

Tofu pochádza z Číny, kde sa začalo vyrábať už pred 2000 rokmi. V 7. storočí sa jeho znalosť rozšírila aj do Japonska. V oboch krajinách, rovnako aj vo Vietname, Kórei a Thajsku, patrí dodnes k tradičným jedlám.

Španielskom slovníku sa slovo tofu prvýkrát objavilo v roku 1603. V západných krajinách bolo tofu prakticky neznáme až do polovice 20. storočia, ale s rastúcim záujmom o vegetariánstvo a zdravú stravu sa aj tu začalo masívne rozširovať. Dnes možno tofu kúpiť nielen v obchodoch so zdravou výživou, ale aj v mnohých hypermarketoch a supermarketoch.

Výživa:

Tofu má málo kalórií, je bohatým zdrojom železa a bielkovín, a neobsahuje žiadny cholesterol. Podľa použitého zrážadla môže byť bohaté aj na vápnik a horčík.

Zdroj: sk.wikiipedia.org