Pečené buchty

jedloPečené buchty

Na recept potrebujeme:

50g droždia, 500g hladkej múky, 2PL kryštálového cukru, 2 žĺtka, 2 majonézy po 100ml, štipka soli, mlieko, cca 1kg sliviek, 2 až 3 balenia škoricového cukru, 1PL mletej škorice, 100g masla – na vymastenie pekáča, práškový cukor – na posypanie.

Ako na to:

Z rozdrobeného droždia, cukru, trochy vlažného mlieka a 1 PL múky pripravíme kvások a necháme ho v teple vzísť. Do misy preosejeme hladkú múku so soľou, pridáme vykysnutý kvások, žĺtka, majonézu a podľa potreby mlieko. Pomocou kuchynského robota robotu alebo vareškou zarobíme hladké tuhšie nelepivé cesto. Prikryjeme ho čistou utierkou a necháme asi 1 hodinu kysnúť, pokiaľ nezdvojnásobí svoj objem.
Vykysnuté cesto rozvaľkáme na 1 cm hrubý plát, ktorý rozkrájame na štvorce o strane 4 cm. Do stredu každého štvorca vložíme odkôstkovanú slivku alebo aj viac, posypeme ich cukrom a škoricou, potom buchty dôkladne zabalíme a okraje pevne spojíme prstami.
Buchty potrieme zo všetkých strán rozohriatym maslom, naukladáme ich na pekáč tesne vedľa seba spojom dole a necháme ich ešte chvíľu podkysnúť. Pečieme asi 5 minút v rúre vyhriatej na 200 °C, potom teplotu znížime na 180 °C pe čieme ďalších asi 30 minút dozlatista. Upečené buchty necháme vychladnúť a poprášime práškovým cukrom. Plníme tvarohovou, lekvárovou či makovou plnkou vlastnej výroby alebo si ju kúpime už hotovú.

Pridaj komentár