Cibuľačka

Cibuľačka

Na recept Cibuľačka potrebujeme:

5ks veľka cibuľa, 3 strúčiky cesnaku, 1PL bravčová masť (olej), 1PL hladká múka, 3dl biele víno, 1,5l hovädzí bujón, soľ, čierne mleté korenie, 5ks bobkový list, 1ČL provensálske byliny podľa chuti, 1KL drvená rasca.

Postup na recept:

Cibuľu nakrájame na koliečka, strúčiky cesnaku prelisujeme a necháme speniť na tuku. Prikryjeme pokrievkou a necháme na maličkom ohni asi 15-20 minút dusiť, miešame, aby nám neprihorela. Podlejeme bielym vínom, premiešame, chvíľku necháme odpariť alkohol. Pridáme provensálske byliny, trošičku soli, čierne korenie, drvenú rascu, hovädzí bujón, bobkový list, premiešame a necháme prikryté variť 30 min.

Cibuľačka sa podáva s krutónmi a strúhaným syrom (Eidam, Gouda…) Dobrú chuť

O cibuľačke:

Cibuľová polievka – cibuľačka je polievka francúzskeho pôvodu (soupe à l’oignon). Jej recepis je známy už od čias Rímskeho impéria v Galii. Na jej prípravu potrebujeme už hotový mäsový vývar, biele suché víno, olivový olej, veľkú cibuľu nakrájanú na dlhšie rezance, krajce chleba opečené na oleji, tvrdý strúhaný syr (gruyère alebo ementál alebo parmezán), muškátový oriešok a kúsok masla. Solíme len nepatrne. Polievka má konzumujúceho zohriať, preto je tam trochu vína. Konzumuje sa aj pitím z bujónovej šálky, keď sa predtým vyje hrianka. Základná chuť polievky pozostáva z chute skaramelizovanej cibule, vínneho buketu a vývaru.

Vo Francúzsku sa obvykle požíva nielen v domácnostiach ale i v reštauráciách na konci dlhšej nočnej hostiny s alkoholom, aby si konzument napravil zažívanie a prebral sa. Požíva sa pitím z bujónovej šálky.

Vo Francúzsku sa varí aj v ešte jednoduchšom variante, kedy sa použije do nej len voda, cibuľa, tuk a chlieb. Recept kráľovského dvora uvádza aj víno, skaramelizovaný cukor a mäsový vývar.

Zdroj: sk.wikipedia.org