Cesnaková polievka so syrom

Cesnaková polievka so syrom

Na recept Cesnaková polievka so syrom potrebujeme:

6 strúčikov cesnaku, 1 malá cibuľa, 1 zeleninový alebo kurací bujón, 50-100 g strúhaného syru Eidam, 100 g tuku, 3 polievkové lyžice hladkej múky, petržlenová vňať, soľ, vegeta, 2 l vody, chlieb a olej na opečenie.

Ako na to:

Na masti orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme múku a urobíme svetlú zásmažku. Zalejeme vodou, premiešame a uvedieme do varu. Pridáme bujón, prelisovaný cesnak, petržlenovú vňať a asi 10 minút provaríme. Ku koncu pridáme syr a povaríme až sa rozpustí. Dochutíme vegetou a dosolíme. Cesnaková polievka so syrom sa podáva s opečeným chlebom alebo žemľou.

Cesnak kuchynský:

Cesnak kuchynský alebo cesnak (lat. Allium sativum) je druh z rodu cesnak (Allium). Cesnak kuchynský pravdepodobne pochádza zo strednej Ázie, kde vznikol z divo rastúceho druhu Allium longicuspis. Používa sa ako zelenina, korenina alebo liečivá rastlina.

Kuchynské využitie:

Pri narušení bunkovej steny kuchynského cesnaku sa silica nazvaná aliín mení na kyselinu pyruvovú a kyselinu dipropensulfenovú, ktoré sa hneď transformujú na alicín. Alicín na vzduchu oxiduje na diallyldisulfid. Vďaka tejto reakcii vzniká charakteristická cesnaková aróma, ktorá patrí medzi charakteristické arómy jedál z kuchýň celého sveta.

Cesnak kuchynský sa používa ako prísada v surovom stave, ako aj prísada varených jedál, studených a varených omáčok či na výrobu maslových extraktov v (olivovom) oleji, vo forme rôznych pást z čistého nasoleného cesnaku alebo aj v zmesiach s paradajkami, ďumbierom…

Liečivé účinky cesnaku:

Cesnak kuchynský má široké použitie, nielen ako zelenina, ale aj v ľudovom liečiteľstve. Má antibakteriálne účinky, posilňuje funkciu imunitného systému, môže efektívne bojovať s chorobami ako chrípka a bežné nachladnutie. Podporuje uvoľnenie prietoku krvi, je dobrý na zníženie vysokého krvného tlaku, znižovanie hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Jedenie cesnaku môže pomôcť zbaviť sa ťažkých kovov z tela. Má vysoký obsah vitamínov A, B1, B2 a C, znižuje riziko výskytu nádorových ochorení, pôsobí aj proti črevným parazitom.