Zapekané cestoviny s tofu

Zapekané cestoviny s tofu

Na Zapekané cestoviny s tofu potrebujeme:

200g bieleho tofu, 400g cestovín, 300g mrazenej zeleniny, 1 pór, 1/2 hlávkovej kapusty, 5 dl bieleho jogurtu, 2 vajcia, sójová omáčka, oregano, sezam.

Postup na recept:

Biely tofu pokrájame na kocky a namočíme aspoň na 2 hodiny do sójovej omáčky s oreganom. Cestoviny uvaríme podľa návodu. Na póre orestujeme tofu, pridáme nakrájanú kapustu, zeleninu, sezam a všetko dochutíme. Dusíme 15 minút. Potom zmiešame s cestovinami a vysypeme do zapekacej misy. Zalejeme vajíčkami, ktoré sme rozmiešali v jogurte a necháme zapiecť pri 220°C. Zapekané cestoviny s tofu posypeme petržlenovou vňaťou.

O tofu:

Tofu alebo tófu (jap. 豆腐 – tófu) je jedlo vyrábané zrážaním sójového mlieka pomocou solí (sadra), enzýmov alebo kyselín. Jednotlivé zrážadlá obohacujú nimi vyrobené tofu o špecifické látky. V niektorých publikáciách sa stretneme aj s variantmi názvu toufu alebo tou-fu.

Pôvod:

Tofu pochádza z Číny, kde sa začalo vyrábať už pred 2000 rokmi. V 7. storočí sa jeho znalosť rozšírila aj do Japonska. V oboch krajinách, rovnako aj vo Vietname, Kórei a Thajsku, patrí dodnes k tradičným jedlám.

Španielskom slovníku sa slovo tofu prvýkrát objavilo v roku 1603. V západných krajinách bolo tofu prakticky neznáme až do polovice 20. storočia, ale s rastúcim záujmom o vegetariánstvo a zdravú stravu sa aj tu začalo masívne rozširovať. Dnes možno tofu kúpiť nielen v obchodoch so zdravou výživou, ale aj v mnohých hypermarketoch a supermarketoch.

Výživa:

Tofu má málo kalórií, je bohatým zdrojom železa a bielkovín, a neobsahuje žiadny cholesterol. Podľa použitého zrážadla môže byť bohaté aj na vápnik a horčík.

Zdroj: sk.wikiipedia.org