Veľkonočné šunkové rolky

Veľkonočné šunkové rolky

Na Veľkonočné šunkové rolky potrebujeme:

smotana na šľahanie, šunka, sterilizovaný chren.

Ako na recept:

Vyšľaháme šľahačku, primiešame do nej chren a touto zmesou natierame kolieska šunky. Veľkonočné šunkové rolky zrolujeme a podávame s údeným mäsom, varenými vajíčkami, rôznou zeleninou a chlebom.

Chren, jeho pôvod a nutričné hodnoty

Rastlina pravdepodobne pochádza z východnej Európy a západnej Ázie, ale v súčasnosti je populárny po celom svete. Pestuje sa predovšetkým pre svoj veľký biely valcovitý koreň.

Neporušený koreň chrenu dedinského nemá takmer žiadnu arómu. Pri prerezaní alebo strúhaní však enzýmy z poškodených rastlinných buniek rozkladajú glykozid sinigrín za vzniku alyl izotiokyanátu ktorý dráždi oči a dutiny. Strúhaný chren vystavený vzduchu a teplu stmavne, stráca ostrosť a stane sa nepríjemne trpkým, uchováva sa preto zmiešaný s octom.

Chren dedinský sa pestuje už od staroveku. Podľa gréckej mytológie veštica Pýtia povedala Apolónovi, že cena chrenu je váhou zlata. Chren bol známy v Egypte v roku 1500 pred Kr. Grécky botanik Pedanios Dioskurides uvádzal chren pod menom Thlaspi alebo Persicon; nástenné maľby v Pompejách ukazujú rastliny chrenu. Raní renesanční bylinkári Pietro Andrea Mattioli a John Gerard ho uvádzali pod menom Raphanus. Od 12. storočia sa chren pestoval v strednej Európe v kláštorných záhradách.

Nutričné hodnoty

Chren obsahuje draslík, vápnik, horčík a fosfor, rovnako ako prchavé oleje ako horčicový olej (ktorý má antibakteriálne vlastnosti vďaka alyl izotiokyanátu). Čerstvá rastlina obsahuje priemerne 79,31 mg vitamínu C na 100 gramov surového chrenu.

zdroj: sk.wikipedia.org