Sedliacky guláš s chrenom

sedliacky guláš s chrenom

Na Sedliacky guláš s chrenom potrebujeme:

600 g bravčové pliecko, 150 g bravčové obličky, 150 g bravčová pečeň, 75 g masti, 200 g cibule, 15 g mletej papriky, 5 dcl vody, mleté čierne korenie, zázvor, rasca, majorán, 2 strúčiky cesnaku, 50 g hladkej múky, 100 g čerstvého chrenu

Postup na recept:

Najskôr si umyjeme, osušíme a nakrájame všetko mäso. Potom na masti opražíme pokrájanú cibuľu, pridáme mletú papriku, speníme, vložíme na kocky nakrájané mäso, orestujeme, zalejeme vodou, pridáme soľ, korenie, trochu zázvoru, rasce, majoránky, rozotrený cesnak, premiešame a dusíme pod pokrievkou. Keď je mäso polomäkké, pridáme na hranolky nakrájané ľadvinky a pečeň, podlejeme znovu vodou a dusíme do zmäknutia. Mäso vyberieme, šťavu vydusíme do tuku, zaprášime múkou, orestujeme, podlejeme a povaríme. Šťavu precedíme späť na mäso a porcie zdobíme čerstvo nastrúhaným chrenom. Sedliacky guláš s chrenom podávame s čerstvým chlebom alebo knedľou.

Chren, jeho pôvod a nutričné hodnoty

Rastlina pravdepodobne pochádza z východnej Európy a západnej Ázie, ale v súčasnosti je populárny po celom svete. Pestuje sa predovšetkým pre svoj veľký biely valcovitý koreň.

Neporušený koreň chrenu dedinského nemá takmer žiadnu arómu. Pri prerezaní alebo strúhaní však enzýmy z poškodených rastlinných buniek rozkladajú glykozid sinigrín za vzniku alyl izotiokyanátu ktorý dráždi oči a dutiny. Strúhaný chren vystavený vzduchu a teplu stmavne, stráca ostrosť a stane sa nepríjemne trpkým, uchováva sa preto zmiešaný s octom.

Chren dedinský sa pestuje už od staroveku. Podľa gréckej mytológie veštica Pýtia povedala Apolónovi, že cena chrenu je váhou zlata. Chren bol známy v Egypte v roku 1500 pred Kr. Grécky botanik Pedanios Dioskurides uvádzal chren pod menom Thlaspi alebo Persicon; nástenné maľby v Pompejách ukazujú rastliny chrenu. Raní renesanční bylinkári Pietro Andrea Mattioli a John Gerard ho uvádzali pod menom Raphanus. Od 12. storočia sa chren pestoval v strednej Európe v kláštorných záhradách.

Nutričné hodnoty

Chren obsahuje draslík, vápnik, horčík a fosfor, rovnako ako prchavé oleje ako horčicový olej (ktorý má antibakteriálne vlastnosti vďaka alyl izotiokyanátu). Čerstvá rastlina obsahuje priemerne 79,31 mg vitamínu C na 100 gramov surového chrenu.