Šalát z červenej kapusty

Šalát z červenej kapusty

Na Šalát z červenej kapusty potrebujeme:

1ks malej hlávky červenej kapusty, (alebo aj sterilizovaná vo fľaši), 1ks cibule, 250ml majonézy, soľ, korenie čierne mleté

Ako na recept:

Kapustu očistíme, nakrájame na pásiky, posolíme a necháme postáť. Kapustu scedíme, aby v nej nebolo veľa vody, pridáme čierne mleté korenie, majonézu (prípadne aj s tatarskou omáčkou), pridáme na jemno nakrájanú cibuľu, premiešame a prípadne ešte dosolíme. Šalát z červenej kapusty môžme servírovať ako prílohu.

Pôvod, účinné látky, účinky na zdravie

Pôvodné druhy kapusty na pobrežiach Európy, v krajinách okolo Stredozemného mora, pri Atlantickom oceáne, ale aj v Číne sa už v dobe kamennej používali ako potravina. Dnes je u nás najrozšírenejším druhom biela hlávková kapusta.

Okrem vitamínu C potrebného pre posilnenie obranyschopnosti nášho organizmu, obsahuje kapusta tiež betakarotén a vitamíny A, E a K. Takisto vitamín B9, čiže kyselina listová, dôležitá pre organizmus vystavený stresu, B1, B2, vápnik, a tiež vláknina.

Vláknina obsiahnutá v kapuste sa zas postará o správnu funkciu čriev, pomôže pri zápche a pre nízky obsah kalórií je vhodná pre ľudí s nadváhou. Podľa niektorých štúdií má kapusta dokonca schopnosť brániť nás pred vznikom a rastom zhubných nádorov. Naklepané kapustné listy sú oddávna považované za účinné riešenie zapálených prsníkov u dojčiacich žien. Šťava z kapusty sa s úspechom používa pri žalúdočných vredoch a ku zmierneniu zápchy.

Na zmiernenie zápalov: Šťava z kapustných listov zmierňuje zápaly, pôsobí dezinfikujúco a odvádza škodlivé látky cez kožu. Čerstvé listy z bielej kapusty vyvaľkajte sklenenou fľašou, pokiaľ nezačnú púšťať šťavu. Potom ju priložte na postihnuté miesto a zafixujte látkou. Nechajte pôsobiť minimálne hodinu, ale najviac dvanásť hodín. Potom namažte kožu bylinkovým olejom.

zdroj: nazdravie.sk