Ukrajinský boršč

Ukrajinský Boršč

Na Ukrajinský boršč potrebujeme:

½ kg hovädzieho mäsa, 100 g údeného mäsa, 1 bravčové kolienko, 200 g koreňovej zeleniny, 1 cibuľa, ½ malej kapusty, 200 g cvikle, 1 PL octu, 1 PL cukru, varené zemiaky, kyslá smotana.

Ako na recept:

Mäsá a očistenú koreňovú zeleninu dajte variť do studenej vody. Oberieme ho z kostí a pokrájame na kocky. Cviklu pokrájanú na rezance podusíme, pridáme na kocky nakrájané mäso, podlejeme vodou a uvaríme do mäkka. Všetko dobre premiešame, dochutíme octom, cukrom a ešte horúce podávame. Na tanieroch ozdobíme kyslou smotanou.

Boršč:

Boršč je polievka z červenej repy a kapusty známa z kuchyne viacerých východo- a stredoeurópskych národov. Považovaná za ruské a ukrajinské národné jedlo. Polievky podobné boršču sa varia aj v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, Poľsku (barszcz) a Bulharsku.

Základom boršča je vývar z kostí a mäsa (obvykle predného hovädzieho pre ruskú alebo ukrajinskú verziu boršču) a zmes osmaženej zeleniny (červená repa, kapusta, zemiaky, mrkva, cibuľa). Zelenina sa nakrája na rezance, osmaží sa na tuku a ľahko sa zahustí zápražkou, následne sa rozriedi vývarom, doplní sa varené mäso a polievka sa dochutí octom. Bohatší boršč sa doplňuje nakrájanou údeninou a podáva sa s kyslou smotanou.

Ukrajinský boršč kladie dôraz na sýto červenú farbu, repa sa preto pripravuje samostatne a ešte pred samotnou tepelnou úpravou sa zastrekne octom. Do zeleninovej zmesi sa pridáva petržlen a paradajkový pretlak. Odporúčaným tukom je bravčová masť, ktorá by mala prebrať farbu pretlaku – na hotovej polievke by mali plávať jantárovo zafarbené mastné oká. Vyškvarené kocky slaniny sa doplňujú aj do hotovej polievky.

zdroj: sk.wikipedia.org