Prezidentský guláš z hovädzieho

Prezidentský guláš z hovädzieho

Na Prezidentský guláš z hovädzieho potrebujeme:

250g alebo trochu viac údeného bôčika, 1 kg cibule, 1 kg hovädzej glejovky, červené víno, 1 zemiak, chlebová kôrka, 1 údená klobása, 1 lyžička hladkej múky, 1 mrkvu, trocha koreňového petržlenu, trocha zeleru, sladká červená paprika, soľ, štipľavé papričky, jalovec, majorán, 1 ČL ríbezľového džemu, citrónová kôra, 1 ČL kečupu, olej, 1 šľahačka.

Postup na recept:

Údený bôčik nakrájame na drobné kocky. Hodíme ho do väčšieho hrnca a prudko škvaríme. Pražíme doby, až sa vyškvarí veľa masti a z bôčika zostanú len stredne hnedé oškvarky. Cibuľu nakrájame na kocky a vhodíme do takto pripraveného tuku. Za stáleho miešania počkáme až bude cibuľa sklovito zlatá. Potom pridáme na kocky nakrájanú glejovku, zamiešame, chvíľku necháme nepodliate, potom začneme podlievať červeným vínom. Nastáva najdôležitejšia fáza, to jest samo varenie gulášu. Hotový je, až je glejovka úplne mäkká, ale nerozpadá sa. Čím pomalšie sa varí, tým je guláš lepší. Asi desať minút pred koncom varenia pridáme jednu nadrobno nakrájanú chlebovú kôrku a jeden nastrúhaný menší zemiak. Oboje na zahustenie a pridáme ešte jednu nadrobno nakrájanú údenú klobásu a lyžičku hladkej múky. Súčasne možno na veľkej panvici vyrábať kašičku na dochutenie.

Robí sa takto:

Na rozpálený olej dáme nadrobno nakrájanú alebo nastrúhanú mrkvu a trochu podobne pripravený petržlen a zeler. Keď máme viac-menej usmažené, pridáme ďalšie ingrediencie – soľ, veľa červenej sladkej papriky, primerané množstvo rozdrvených pálivých papričiek, alebo iného ostrého korenia, rozdrvené korenie a hlavne jalovec, majoránka, nejaké ďalšie zelené bylinky, lyžicu ríbezľového džemu, dosť nastrúhanej citrónovej kôry, lyžička kečupu, prípadné ďalšie koreniny podľa vlastného výberu. Všetko dohromady niekoľko minút za stáleho miešania smažíme na oleji, čím sa otvoria všetky chute a splynú s olejom. Obsah panvice potom pridáme do hrnca s gulášom, dve minúty na miernom ohni intenzívne miešame, potom guláš odstavíme a necháme vychladnúť. Keď je guláš úplne studený, zamieša sa do neho jedna vyšľahaná šľahačka. Deň necháme odpočívať a druhý deň sa ohriaty konzumuje.