Špenátové rizoto s kuracím mäsom

Špenátové rizoto

Na recept Špenátové rizoto potrebujeme:

500g ryže, 3 paradajky, 200g čerstvých šampiňónov, 200g mrazeného špenátu, 1 väčšiu cibuľu, 400g kuracích pŕs, 2 dl smotany 33%, 4 strúčiky cesnaku, 2 PL oleja, 1 KL soli, štipku mletého čierneho korenia, štipku petržlenovej vňate, pažítky, 1 KL vegety, 1 dl hydinového vývaru, 1 KL karí korenia.

Postup na recept:

Cibuľu očistíme, nakrájame a orestujeme na oleji. Pridáme na kocky nakrájané kuracie prsia, šampiňóny na plátky a podusíme.

Potom primiešame prelisovaný cesnak, karí korenie, pažítku, petržlen, zalejeme vývarom a smotanou. Všetko zamiešame a chvíľu ešte dusíme, aby sa suroviny spojili.

Nakoniec pridáme špenát a paradajky nakrájané na kocky. Vznikne zelenožltá mäsová zmes, do ktorej pridáme uvarenú ryžu. Premiešame a po dvoch minútach odstavíme z platne, dochutíme. Špenátové rizoto s kuracím mäsom podávame so zeleninovým šalátom.

O špenáte

Špenát siatyšpenát obyčajný, špenát je listová zelenina a kvitnúca rastlina pochádzajúca zo strednej a západnej Ázie.

Jeho listy sa konzumujú buď čerstvé, alebo po konzervácii mrazením a dehydratáciou. Môže sa jesť varený alebo surový a chuť sa výrazne líši; vysoký obsah štaveľanu sa varením znižuje.

Je to jednoročná rastlina (zriedka dvojročná), ktorá rastie do 30 cm. V miernych oblastiach môže prezimovať. Listy sú striedavé, jednoduché, vajcovité až trojuholníkové a veľmi variabilné: dlhé 2 až 30 cm a široké 1 až 15 cm, s väčším počtom listov na spodnej časti rastliny. Počas kvitnutia majú vyššie na stonke malé listy. Kvety sú nenápadné, žlto-zelené, s priemerom 3 – 4 mm a dozrievajú na malý, tvrdý, suchý, hrudkovitý zhluk plodov s priemerom 5 – 10 mm, ktorý obsahuje niekoľko semien.

V roku 2018 predstavovala svetová produkcia špenátu 26,3 milióna ton, pričom samotná Čína produkovala 90 % z celkového množstva.

zdroj: sk.wikipédia.org