Guláš z hovädzieho mäsa

Na recept potrebujeme:

750g hovädzie mäso, 80g masla, 500g cibule, 10g sladkej mletej papriky, 1 ČL rasce, 1 ČL majoránky, soľ, 3 strúčiky cesnaku, 30g hladkej múky, 1 l vývaru z kocky

Postup na recept:

Na guláš použijeme najlepšie hovädzie mäso z glejovky, ale vhodné je aj mäso z hovädzieho pleca. Opláchneme ho, osušíme a prípadne zbavíme tuhých blán a šliach. Nakrájame ho na väčšie kocky. Olúpeme cibuľu a nakrájame ju na malé kocky. Pripravíme si vývar. V kastróle rozpálime masť (môžeme tiež použiť slaninu) a na ňom orestujeme všetku nakrájanú cibuľu. Akonáhle je svetlo žltá, pridáme nakrájané mäso a orestujeme. Osolíme, pridáme papriku, majoránku, rascu a pretlačený cesnak. Premiešame a zalejeme vývarom tak, aby bolo mäso ponorené. Mäso dusíme pod pokrievkou na miernom ohni, počítame s tým, že to bude trvať asi hodinu alebo až hodinu a pol. Záleží na kvalite mäsa. Ak je treba podlievame vývarom a premiešame. Keď je mäso polomäkké, necháme šťavu sčasti vysmažiť, zaprášime hladkou múkou, premiešame, opražíme a potom znovu prilejeme vývar a dusíme, až je mäso mäkké. Hotový guláš podľa potreby prisolíme. Podávame s knedľou alebo s chlebom alebo pečivom.

Poznámka: Vyššie uvedený základný postup možno do istej miery obmieňať. Kto má rád ostrejšie, pridá pálivé chili papriky, kto má rád cesnak, pridá viac cesnaku a pod.