Jablkový koláč

jedloJablkový koláč

Na recept potrebujeme:

750g jabĺk, citrónová šťava, 160g mäkkého masla, 125g cukru, 1 balenie vanilkového cukru, štipka soli, 1ČL nastrúhanej kôry z jedného citrónu, 3 vajcia, 250g polohrubej múky, 2ČL kypriaceho prášku, 1-2PL mlieka, tuk na vymastenie formy, práškový cukor na posypanie.

Ako na to:

Jablká olúpeme, rozštvrtíme, odstránime časti jadrovníka a nakrájame na tenké plátky. Pokvapkáme citrónovou šťavou. V panvici rozpustíme 3PL masla a plátky jabĺk na ňom krátko dozlatista opečieme. Potom ich vyberieme a necháme vychladnúť.
V miske ručným šľahačom rozšľaháme zvyšok masla. Pritom postupne pridávame cukor, vanilkový cukor, soľ a citrónovou kôru. Po jednom potom pridávame vajcia a dobre ich zašľaháme.
Medzitým vyhrejeme rúru na 200°C. Potom zmiešame múku s kypriacim práškom a mliekom a vmiešame do vajec, až kým nezískame polotuhé cesto. Koláčovou formu vymastíme tukom. Do nej nalejeme pripravené cesto a špachtľou ho zhora urovnáme. Plátky jabĺk rozložíme na povrch tak, aby sa čiastočne prekrývali.
Vo vyhriatej rúre pečieme 40 až 50 minút – plynová na 3 až 4 stupeň; teplovzdušná na 180 °C. Koláč z rúry vyberieme, necháme trochu na drôtenej mriežke ochladiť a potom ho vyberieme z formy. Povrch koláče bohato pocukrujeme a rozkrojíme na 12 kúskov.

Pridaj komentár