Streda. 7. 06. 2023 23:22:01
Dnes ma meniny: Róbert Zajtra: Medard
15 november 2014

Dobošová torta

2300 krát

Na recept potrebujeme:

Piškótové cesto (1 plát): 1 ks vajce, 20g cukor kryštál, 30g múka hladká, štipka soli,
Základ krému: 220g (rozmiešané) vajcia, 220g cukor kryštál, 35g kukuričný škrob, 1 PL vanilková esencia.

Telo krému: 280g maslo, 70g kakaový prášok,
Vrchný karamelový plát: 150g cukor kryštál.

Postup na recept:

Vanilková esencia: Vanilkové struky prekrojíme priečne na polovicu. Polovice strukov prerežeme pozdĺžne. Tip: Dobre si nabrúste nože, na tupý nôž sa budú viacej chytať semienka z vanilkových strukov. Takto nakrájané vanilkové struky vložíme do fľaštišky. Zalejeme ich čistým alkoholom (ideálne 96%) a poriadne uzavrieme. Denne fľaštičku potrasieme, nech sa vanilka zmieša s alkoholom, jeden mesiac necháme zrieť (môžu zrieť aj v chladničke). Aj po uplynutí tejto doby môžeme nechať struky vo flaštičke. Tip: Pokiaľ použijete 96% alkohol, tak zrenie pôjde rýchlejšie (za 3 týždne použiteľný), výsledný produkt bude mať intenzívnejšiu vôňu. Odporúčam uložiť v chladničke, lebo pri tejto koncentrácii má alkohol naozaj vysokú prchavosť.

Piškótové cesto (na 1ks okrúhleho, tenkého plátu): Na papier na pečenie (je vhodné kúpiť čo najmenej stočený papier na pečenie) položíme tortovú formu o priemere 26 cm a obkreslíme ju. Tip: Je dobré papier obstrihnúť cca 1-2 cm od okraja kruhu, aby vošiel bez problémov na plech, cesto po upečení bude rovnejšie. Bielko začneme šľahať so štipkou soli, počas šľahania pridáme po častiach cukor a ušľaháme v tuhý sneh. Tip: So snehom sa neponáhľajte a naozaj ho vyšľahajte úplne do tuha, cesto bude podstatne nadýchanejšie. Metličkou jemne vmiešame žĺtko. Tip: Žĺtko si pred vmiešaním k snehu dobre rozmiešajte. Preosiatu múku jemne vmiešame do masy a vymiešame do hladka. Tip: Múku pridávajte postupne, aspoň na 3x, čím menej sa masa mieša, tým bude cesto nadýchanejšie. Masu dáme na papier na pečenie a rozotrieme na požadovaný tvar. Je veľmi dôležité aby bola masa rovnomerne rozotrená! Upečieme v rúre (nie teplovzdušnej) predhriatej na 200°C cca 10 min. do zlatista. Keď cesto vychladne, odstránime papier na pečenie. Postup prípravy piškótových plátov opakujeme 6x. Tip: Papier odstraňujeme pod čo najnižším uhlom, je nižšia šanca na roztrhnutie cesta.

Základ krému: Suroviny k základu krému dáme do misky a zmiešame. Položíme na hrniec s vodou a nad vodnou parou zohrejeme za miešania "do štipľava" (keď do toho strčíte prst, malo by to šťipkať/páliť, nespraviť z toho varené vajíčka). Horúci základ krému šľaháme na vysokých otáčkach, kým nebude dobre vyšľahaný a nebude mať izbovú teplotu.

Telo krému: Maslo si nakrájame na malé kúsky a vyšľaháme dopenista. K vyšľahanému maslu pridáme preosiaty kakaový prášok a zmiešame. Tip: Preosiaty kakaový prášok pridávajte postupne nie naraz, keď ho dáte už naraz, tak si pomôžte silikónovou lopatkou pri miešaní.
Krém: Úplne vychladnutý krémový základ za sústavného šľahania postupne prilievame k telu krému a šľaháme kým nevznikne homogénna hmota. Päť tortových plátov pozliepame krémom a zvyškom krému potrieme celú tortu.

Karamel: Na malom/strednom ohni za stáleho miešanie roztopíme cukor a miešame kým nebude svetlohnedý. Teraz sa musí pacovať rýchlo! Na tortový plát nalejeme karamel a rozotrieme. Potom s nezúbkovaným ostrým nožíkom namočeným v masle (potretým maslom) naznačíme budúce rezy (režeme len "gumovitý" karamel na 16ks). Keď karamel trochu vychladne rozrežeme aj cesto podľa naznačenia. Tipy: Nachystajte si aspoň 3 nože potreté maslom. Označte si budúce rezy aj na cesto, keď sa naleje na plát karamel, jemne stmavnú. Okraje môžte potrieť karamelom aj počas krájania. Nemajte obavy z vytečeného karamelu, ten sa veľmi ľahko odstráni. Nakrájaný vrchný karamelový plát poukladáme na tortu.

Naposledy zmenené piatok, 27 november 2015 16:17

Recepty na domáce sirupy

Zdravé a liečivé bylinky

Nové recepty šaláty