Nedeľa. 4. 12. 2022 04:58:48
Dnes ma meniny: Barbora Zajtra: Oto
10 august 2016

Cvikla

723 krát
Cvikla - Beta vulgaris

Cvikla je dvojročná rastlina, zástupca koreňovej zeleniny z čeľade laskavcovité, u ktorej sa konzumuje jej podzemná časť.

Liečivé účinky:

Zmierňuje infekciu dýchacích ciest, reguluje krvný obeh, predchádza zápche, lieči ekzémy a posilňuje vlasy. Varená obsahuje rozpustné vlákniny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Je súčasť diét pri ochoreniach pečene a ateroskleróze. Obsahuje látky s protirakovinovými účinkami. Obsahuje vitamíny skupiny B, vzácne minerálne a lipotropné látky. Obsahuje jód, kobalt a odporúča sa pri odtučňovacích kúrach, ochorení pečene a obličiek. Je výživná, posilňuje organizmus a pomáha pri liečbe chrípky a prechladnutia.

Ako užívať cviklu:

Pridávame ju do šalátov, jedávame nastrúhanú a šťavu vmasírujeme do vlasov. Šťava zmiešaná s medom sa užíva pri vysokom krvnom tlaku. Odporúčaná ročná spotreba je 3 kg. Pozor. Viac ako 100 ml šťavy môže vyvolať miernu nevoľnosť a závrate. Preto ju treba spočiatku miešať s mrkvovou šťavou. Výborne chutí s cesnakom, chrenom, kapustou, jablkami, pomarančami a orechami.

Naposledy zmenené pondelok, 15 august 2016 20:39
Viac z tejto kategórie: « Cibuľa Kapusta »

Recepty na domáce sirupy

Zdravé a liečivé bylinky

Nové recepty šaláty