Utorok. 4. 08. 2020 10:57:21
Dnes ma meniny: Dominik(a) Zajtra: Hortenzia
10 august 2010

Klinček

1911 krát
Klinček - Klinčekovec voňavý - Caryophyllus aromaticus

Klinček sa používa ako korenie. Klinček je súčasťou kari korenia a medovníkového korenia. Používa sa tiež do vareného vína.

Má výrazné dezinfekčné a miestne znecitlivujúce účinky. Pri inhalácii dezinfikuje dýchacie cesty, lieči prieduškové zápaly. V prášku povzbudivo ovplyvňuje činnosť srdcového svalu. Táto bylina je známa tiež pod názvami hrebíček alebo klinček.

Klinček je najviac známy ako korenie na dochutenie jedál sladkých či slaných alebo sa pridáva do zaváranín. Málokto však vie na čo všetko sa dá použiť a k čomu je okrem varenia ešte dobrý. Pochádza zo stromu, ktorý rastie v Madagaskare, Brazílii a Zanzibare. To čo sa používa z tohto stromu sú vlastne nerozvinuté okvetné púpätka, ktoré sa zberajú, keď ešte svetlo žltozelená farba neprešla do machovej. Aby sme mohli pozbierať naše obľúbené klinčeky, musí sa strom dožiť viac ako päť rokov až potom začne mať kvety.

Vo vonnej lampe priaznivo a dezinfekčne pôsobí na dýchacie cesty a prieduškové zápaly. Olej sa aplikuje po kvapkách. Silice tlmia citlivosť a bolesti zubného nervu. Klinčekovým čajom či tinktúrou sa vymývajú hnisavé rany a bolestivé kožné infekcie, s tinktúrou sa premazávajú aj miesta postihnuté reumatickými prejavmi či dny.

Pri bolestiach zubov je najvhodnejšia tinktúra, ktorá sa pripraví s 10 g klinčekov s polovicou škoricovej tyčinky, všetko sa naloží do 0,5 litra liehu (min. 60%) a necháme aspoň 14 dní vylúhovať. Potom precedíme výluh a uschováme v tmavej uzavretej nádobe. Pri bolestiach si tinktúrou 2x denne vyplachujeme a masírujeme ďasná alebo zub.

Naposledy zmenené sobota, 26 september 2015 11:47

Recepty na domáce sirupy

Zdravé a liečivé bylinky

Nové recepty šaláty