Sobota. 3. 06. 2023 10:19:06
Dnes ma meniny: Karolína Zajtra: Lenka
10 august 2010

Horčica biela

1854 krát
Horčica biela - Sinapis alba

Horčicové semienka sú sušené semená jednoročnej rastliny z čeľade brukvovitých, pôvodom zo západnej Ázie. Svetložlté horčičné semienko má chrenu podobnú chuť. Semeno čiernej horčice má jemne červenohnedú farbu a je ešte ostrejšie. Podporuje trávenie.

Semená horčice bielej sa používajú k príprave nálevov pri konzervovaní zeleniny alebo na dochutenie šalátov. Pri príprave pokrmov z rýb a mäsa, marinády.

Vnútorne užívame pri zlom trávení, zvonka pôsobí protireumaticky, na zápaly dýchacích ciest.Môžeme použiť vo forme obkladov práve pri zápaloch dýchacích ciest či reumatických ochoreniach, obklad ponecháme 10 - 20 minút, len do ľahkého začervenania pokožky.

Drvením semien horčice bielej dôjde k enzymatickému rozloženiu sinalbinu a vzniku látok pôsobiacich ako derivans (prostriedok dráždiaci a prekrvující pokožku a sliznice). Po užití dôjde k zvýšeniu tvorby žalúdočných štiav a na zrýchlenie peristaltiky čriev. Preto horčicu podávame vnútorne predovšetkým pri zlom trávení s nedostatočnou tvorbou enzýmov a pri ochabnutí svalstva tráviacej trubice.

Zvonka horčičné semeno používame do dráždivých kúpeľov, napr. protireumatických, a tiež na dráždivé horčicové kašovité obklady. Obklad prikladáme na dobu 10-20 min. Používa sa pri akútnych zápaloch dýchacích ciest, pri reumatických ochoreniach, k prekrveniu hlbšie ležiacich orgánov (pľúc, pohrudnice, obličiek). Obklady necháme len do ľahkého začervenanie pokožky. Aby sme znížili zápalovú reakciu, potierame postihnuté miesta krycou masťou.

Naposledy zmenené sobota, 26 september 2015 13:23

Recepty na domáce sirupy

Zdravé a liečivé bylinky

Nové recepty šaláty