Sobota. 26. 09. 2020 09:11:42
Dnes ma meniny: Edita Zajtra: Cyprián
10 august 2010

Zázvor

1602 krát
Ďumbier lekársky - Zingiber officinale - Zázvor

Zázvor je korenie z koreňa ďumbiera lekárskeho. Môže byť súčasťou karí korenia, používa sa v niektorých receptoch na sladké pečivo, dá sa z neho pripraviť čaj a je možné konzumovať ho aj priamo.

Čaj má výrazne účinky na ústnu dutinu ako aj všade kam len tečie. Dopriať si zopár dúškov zázvorového čaju je veľmi dobrá prevencia proti nákazám rôzneho druhu. Má veľa rôznych účinkov na organizmus, z ktorých asi najvýznamnejšie sú vplyv na gastointestinálny trakt a rakovinové bunky. Ďumbier je podľa niektorých silné afrodiziakum. Uľahčuje trávenie, podporuje chuť do jedla a krvný obeh. Dodáva energiu, oživuje telo i ducha. Z podzemku sa pripravuje zázvorový olej a esencie. Jeden gram zázvoru denne znižuje u ľudí pooperačnú nevoľnosť a vracanie a je účinný aj pri tehotenskej nevoľnosti. Obmedzuje rast baktérie Helicobacter pylori. Výťažky z celého koreňa alebo niektoré chemicky presne definované substancie nachádzajúce sa v zázvore majú podľa početných štúdií aj inhibičný efekt na vznik nádorových ochorení.

Prospech pre organizmus:

  1. Zázvor podporuje trávenie, priaznivo pôsobí proti nevoľnosti, stimuluje cirkuláciu krvi a zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek, čím má potencionálny ochranný účinok pri arterioskleróze.
  2. Obsiahnuté látky zázvorového koreňa súčasne zlepšujú žalúdočné pohyby a pôsobia proti kŕčom hladkého svalstva v tráviacom ústrojenstve.
  3. Pomáha pri poruchách trávenia, nadúvaní, plynatosti a symptómoch dráždivého tračníka.
  4. Zázvor zvyšuje produkciu žlče a napomáha znižovať hladinu cholesterolu, je antiseptický, protihorečnatý, protizápalový, stimulujúci a tonizujúci.
  5. Ďalej pôsobí pri prevencii chrípkových ochorení, hlavne tzv. črevnej chrípke. Pomáha aj pri bolestiach hlavy a stavoch napätia.
  6. Svojimi antiseptickými účinkami obmedzuje rast mnohých vírusov a baktérií.
  7. Zázvor rýchlo a bez vedľajších nežiaducich účinkov zabraňuje a potláča vznik žalúdočných nevoľností spôsobených cestovaním (kinetózy), prináša úľavu od nevoľnosti v tehotenstve a po nadmernom požití alkoholu.
  8. Nespôsobuje ospalosť ani zníženie pozornosti.
  9. Zároveň má priaznivé účinky proti migréne.
Naposledy zmenené sobota, 26 september 2015 14:11
Viac z tejto kategórie: « Bobkový list Chren »

Recepty na domáce sirupy

Zdravé a liečivé bylinky

Nové recepty šaláty