Utorok. 28. 03. 2023 06:25:55
Dnes ma meniny: Soňa Zajtra: Miroslav
Liečivé koreniny a bylinky

Liečivé koreniny a bylinky (21)

Liečivé recepty a liečivé koreniny pre zdravie nás sprevádzajú celý život. Niekedy to možno ani netušíme a zdajú sa nám obyčajné, ale aj tie najobyčejnejšie koreniny môžu byť liečivé a majú pozitívny vplyv na naše zdravie. Liečivé koreniny sú známe aj tisíce rokov, ale aj koreniny, ktorých liečivé účinky spoznávame iba dnes. Nesmieme zabúdať ani na blahodárne, liečivé účinky ovocia a zeleniny. Príroda ponúka komplexné riešenia pre naše zdravie.

Kapusta - Brassica oleracea

Kapusta obyčajná je rastlina z čeľade kapustovité. Je to dvojročná rastlina pôvodom zo Stredomoria a Západnej Európy. Kapusta sa pestuje ako úžitková rastlina vyše 1 000 rokov, najstaršie doložené zmienky pochádzajú z antického Grécka a Ríma.

Cvikla - Beta vulgaris

Cvikla je dvojročná rastlina, zástupca koreňovej zeleniny z čeľade laskavcovité, u ktorej sa konzumuje jej podzemná časť.

Cesnak cibuľový - Allium cepa L.

Cesnak cibuľový, staršie aj cibuľa kuchynská alebo len cibuľa, je dvojročná rastlina z čeľade cesnakovité.

Brokolica

Brokolica je druh zeleniny, ktorý obsahuje vitamíny C, B1 a B2. Je zelenej farby.

Petržlen záhradný - Petroselinum crispum

Petržlen záhradný je dvojročná rastlina dosahujúca v prvom roku 30 cm a v druhom až 1 meter. Má silný, mrkve podobný koreň a šťavnaté stonky zakončené jednoduchými kučeravými listami.

Ligurček lekársky - Levisticum officinale

Ligurček lekársky je trvalka, ktorá v druhom až treťom dorastá do dvojmetrovej výšky. Ligurček má typickú, sladkú, neskôr horko aromatickú (maggi) vôňu i chuť.

Recepty na domáce sirupy

Zdravé a liečivé bylinky

Nové recepty šaláty