Nedeľa. 4. 12. 2022 05:24:29
Dnes ma meniny: Barbora Zajtra: Oto
Farbivo (E100-E199)

E173 - Hliník (CI kovový pigment)

KódNázovVyužitieCharakteristika
E173 Hliník (CI kovový pigment) Používa sa na výrobu potravinových obalov, pri ktorých existuje riziko kontaminácie potraviny. Ďalej sa používa k povrchovej úprave cukroviniek (napr. Strieborné guličky na zdobenie tort) alebo v drogérii - vo farbách na vlasy, púder, zubných pastách, antiperspirantoch alebo v tabletkách, ktorým dodáva strieborný vzhľad. V oblastiach s nekvalitnou pitnou vodou sa používajú hliníkové koncovky batérie, ktoré sú schopné z vody odstrániť rôzne farbivá. Hliník v potravinách slúži ako nosič nepriehľadných farbív. Môže sa jednať o hliník ako kov, napr. v prípade hliníkového prášku pre tvorbu strieborných guličiek na ozdobu tort, alebo sa jedná o hliník viazaný v rôznych zlúčeninách. Hliník je prvkom najčastejšie sa vyskytujúcim v prírode (vo vode, pôde i vo vzduchu), zemská kôra ho obsahuje 8,1%. Prirodzene sa nachádza napr. v obilninách, mliečnych výrobkoch, dezertoch, korení, čaji, v niektorých oblastiach v pitnej vode. Potraviny môžu byť hliníkom kontaminované pri styku s hliníkovými príbormi, hrncami, obalmi, a pod. Ak je hliník prijímaný do tela v podobe farbivá, je považovaný za neškodný. Hliník sa v tele rozkladá na fosforečnany a väčšina odchádza z tela von, cca 1% však telo vstrebáva a môže tak spôsobovať alebo zhoršovať problémy s obličkami alebo s pľúcami.

 

E172 - Oxidy a hydroxidy železa

KódNázovVyužitieCharakteristika
E172 Oxidy a hydroxidy železa Používajú sa najmä na farbenie vaječných škrupín, paštét, rybích výrobkov ako sú krevetová a lososová pasta alebo vo zvieracích krmivách. Ďalej v kozmetike - make-upoch alebo v púdroch na tvár. Jedná sa o celý rad prírodných alebo syntetických farbív. Môžu mať farbu od červeno-hnedej cez čierno-oranžovú až po žltú. Nie sú rozpustné vo vode. Nie je známa žiadna informácia o toxicite tohoto farbiva. Železo je potenciálne toxická látka, v tele sa však v tejto forme nevstrebáva. Pri veľkom prijatom množstve však môže silno zaťažiť tráviaci trakt. Citlivým osobám môže spôsobiť vyrážku.

 

E171 - Oxid titaničitý, titanová beloba

KódNázovVyužitieCharakteristika
E171 Oxid titaničitý, titanová beloba Používa sa ako biely pigment do žuvačiek, cukríkov, cukroviniek, želé, džemov alebo do krmív pre zvieratá. Tiež plní funkciu ochrany proti UV žiareniu v potravinových obaloch alebo sa používa ako farbivo do atramentových pier, v papieri, keramike, tabletkách, kozmetike a ďalších výrobkoch. Vyskytuje sa v prírode v mineráloch - ilmenit, leuxocen, rutil. Vyrába sa však rafináciou zo zásob podzemnej rudy. Jedná sa o biele nerozpustné a nepriehľadné farbivo. Nie je rozpustné vo vode ani alkoholu. Nie sú známe žiadne preukázateľné negatívne účinky pri ústnom podaní. V tele sa ťažko absorbuje, napriek tomu možno po použití detekovať stopové množstvo látky v krvi, v mozgu alebo v žľazách.

 

Recepty na domáce sirupy

Zdravé a liečivé bylinky

Nové recepty šaláty